Co należy wiedzieć o maseczkach?

Maseczki antywirusowe cieszą się ogromną popularnością, jednakże wiele osób nie docenia ich działania. Okazuje się, że odpowiednio dobrane egzemplarze gwarantują skuteczną ochronę przed wirusami i innymi drobnoustrojami. Jakie rodzaje maseczek wyróżniamy? Jakie materiały mogą zostać użyte do produkcji maseczek? W jaki sposób wygląda dezynfekowanie maseczek? Jak oddychać w maseczce, aby uniknąć problemów z oddychaniem? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.

Jakie rodzaje maseczek możemy wyróżnić?

Maseczki ochronne możemy podzielić na jednorazowe i na te wielokrotnego użytku. Te pierwsze charakteryzują się przede wszystkim tym, że są stosunkowo tanie i bez większych problemów znajdziemy je zarówno w sklepach, jak i w aptekach. Z pewnością do tej kategorii można zaliczyć maseczki chirurgiczne. To właśnie one są barierą pomiędzy nosem i ustami, a zanieczyszczeniami. Warto jednak mieć na uwadze to, że maseczka ochronna nie filtruje powietrza. Jest to błąd merytoryczny, który powielany jest przez wiele osób. Jeśli chodzi o maseczki antywirusowe  wielokrotnego użytku, ich cena z pewnością jest znacznie wyższa. Dlaczego? Są to już maseczki filtrujące, które zatrzymują większość cząsteczek, które chciałyby przedostać się do naszego organizmu. Wszystko jest możliwe dzięki specjalnemu materiałowi i filtrowi oczyszczającemu.

Z jakich materiałów zrobione są maseczki ochronne?

To, z jakich materiałów stworzona jest maseczka chirurgiczna, ma duży wpływ na jej skuteczność. Zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się włókninę polipropylenową. Każda maseczka ochronna lekarska ma aż trzy takie warstwy, co z pewnością zwiększa poziom ochrony. W sklepach internetowych i w tych tradycyjnych, stacjonarnych, znaleźć można zarówno modele bawełniane, jedwabne jak i z tworzyw sztucznych. Maseczki chirurgiczne powinny posiadać odpowiedni certyfikat, tylko na tej podstawie możemy być pewni, że są one bezpieczne i stanowią dla nas skuteczną ochronę.

Dezynfekowanie maseczek- jak to robić?

Wbrew pozorom maseczki ochronne mogą wystarczyć na dość długi czas, pomimo tego, że niektóre są jednorazowe. Jednakże, aby było to możliwe, konieczne jest ich odpowiednie użytkowanie. Dlatego też należy je odpowiednio zakładać i zdejmować, a także regularnie dezynfekować. Dzięki temu pozbędziemy się wirusów, które gromadzą się na powierzchni naszej maski. Jednakże w jaki sposób skutecznie to zrobić? Skuteczne okazuje się podgrzewanie maseczek do temperatury wynoszącej około 70 stopni Celsjusza. Można tego dokonać chociażby za pomocą piekarnika, żelazka lub gorącej wody. Tylko w taki sposób maseczka antywirusowa zapewni nam maksymalne bezpieczeństwo.

Jak oddychać w maseczce ochronnej?

Kiedy maseczka chirurgiczna jest noszona na twarzy, ważne jest, aby oddychanie odbywało się przez nos, co w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko hiperwentylacji. Dodatkowo w nosie znaleźć można włoski i nabłonek, które są dodatkową barierą dla bakterii i innych drobnoustrojów. Pamiętajmy o spokojnym, równomiernym oddychaniu. Oddychając przez nos mamy do czynienia z lepszą wymianą gazową, co jest bardzo istotne. Maseczka antywirusowa nie musi być uciążliwa, jednakże ważne w tym przypadku jest ograniczenie oddychania ustami do minimum.